فولاد نسوز چیست؟

 فولادی که در دمایی بالاتر از ۵۰۰ درجه سانتیگراد مقاومت دارد. این فولاد یک لایه اکسید استثنایی بر روی  خود دارد و توانایی مقاومت در برابر حرارت از خصوصیات این فولاد است. این لایه باعث حفظ شکل فولاد در هنگام عدم پوشش می شود که باعث مقاومت  آن در دماهای بیش از ۶۵۰ درجه سانتیگراد است. مقاومت در برابر گرما انواع فولاد نسوز ، به مقدار کروم، سیلیکون و آلومینیوم بستگی دارد.

خواص مکانیکی فولاد نسوز

-بسیار سخت ساییده می شود.

-مقاومت بالایی در برابر گرما دارد.

-این فولاد، در دمای بسیار بالا ویژگی‌هایی مانند مقاومت در برابر خوردگی، خزش، اکسیداسیون و شکنندگی هیدروژنی را داراست.

ترکیبات شیمیایی فولاد نسوز

این فولاد، از آلیاژهایی که  بر پایه نیکل و تیتانیوم هستند وعملکرد عالی در دمای بالا  دارند ،ساخته شده‌ است. فولاد کروم-مولیبدن از محبوب ترین فولادهای نسوز می باشد. معمولا در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی یافت می شود. ترکیب کروم و مولیبدن در فولاد آن را در برابر خوردگی و حرارت مقاوم کرده و باعث افزایش استحکام کششی می شود.

کاربرد فولاد نسوز کاربرد این فولاد بر حسب میزان مقاومتش در برابر حرارت و خواص مکانیکی آن است. استفاده کردن از فولادی که مقاومت بیشتری در برابر حرارت دارد به دلیل ترد بودن ممکن است گران و مضر باشد. این فولاد را نباید در معرض شعله و تماس مستقیم با کربن قرار داد. فولاد نسوز در کوره های صنعتی، جعبه های آتش نشانی، مقاومت ها، مبدل های حرارتی، دیگ بخار، لوله بخار، کارخانه های سوزاندن زباله و… استفاده می شود.

0
5/ 0 رای
امتـــیاز شمـــا بـه ایــن مقــاله
نظر شما چیست ، روی یکی کلیک کنید
بسیار عالی معمولی خوب نبود
ارسال دیدگاه شما کاربر مهمان هستید ، می توانید وارد حساب کاربری شوید
دیدگاه کاربران

اولین دیدگاه را بنویسید

فهرست عناوین 2
  اشتــراک چــاپ مقاله
  0
  5/ 0 رای
  امتـــیاز شمـــا بـه ایــن مقــاله
  نظر شما چیست ، روی یکی کلیک کنید
  بسیار عالی معمولی خوب نبود
  • تاریخ انتشار سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲
  • دستـه بندی مجله خبری
  • نـویـسنده شادی شمس آبادی